Category Denemeler

Somutu Öğüten Soyut KemikLEŞmeler

İnsanların birbirlerine ulaşabilmeleri, iletişim kurabilmeleri için müthiş hızlı olanaklara sahip bir çağdayız. Devlet başkanlarına, ünlülere, yazarlara ve dostlarımıza ulaşmak bizlere artık parmak uçlarımız kadar yakın. Ancak rahatlatıcı, fayda sağlayıcı bu özellik, yaşamın hemen her kuvveti içinde gizlenen başka bir tehlikeli faktörü de içeriyor.

Aşırı uçlara gidildikçe entropiyi yani çözülmeyi hızlandırıcı, fayda yerine zarar unsurlarını salıveren bir döngünün içine yuvarlanabiliyoruz. Ateşin koruyucu kollayıcı gücünün yanısıra, yakıcı, suyun besleyici hayat verici nesnesinin yanında da, boğucu olduğunu anımsayalım.

İletişimi olanakları açısından;

-mesleki

-öznel

-sosyal

Olarak sınıflandırırsak gücün, lehimize...

devamı...

İşler ve Güçler

Bu dünyada önümüze geleni kabul etmemize sebep olan yaşama azmi, bu dünyanın kendisini bize kabul ettirecek başka bir hilesi bulunmadığındandır.

Düşenler varsa, bu bayağılık savaşı da sürecek demektir.

devamı...

Söz Bitmeden Önce

Dağ köylerinde, sıra sıra vadilerdeki yerleşim bölgelerinde, rüzgar ile gizemli ilişkiler    yaşanır.

Kimi geceler, karanlığa bir kat karanlık daha örter rüzgarlar.

Kimi lodoslarıyla cam kırar, kısrak ürkütürler.

Kimi zaman sessiz çayırlara vahşi kükremeler ekerler.

Kimse bu ilişkiyi yadsımaz. Herkes bilir onun, hangi yönden gelirse o yön diliyle   konuştuğunu.

Köylüler hasad zamanları ekin tanelerini savurduklarında, onlar için sapları ayrı bir yana uçurur, başları ayrı bir yana. Davetsiz imece konuğudur bu dişil bereketli yaz erki. ama her yaratıcı gücün bir de yıkıcılığı vardır.

Yıpranmış, duruşunu kaybetmiş çatıları söker yerinden, lanetinden değil kontrolsüz gücündendir. Gücünü idrak edemeyişindendir...

devamı...

Kaderi Yönetmek (1)

Hangi Kader

Borsada hisse senetlerinin hızla değer kaybettiğini henüz haber almış bir adam, neredeyse dizlerinin bağı çözülerek bürosuna dönmeye çalışmaktadır. Büyük şehrin karmaşası, cankurtaran sesleri, çarpışmaya ramak kala omuzlarını bükerek ondan kurtulan ve kıvrılarak yanından geçip giden yayalar, kaldırıma birikmiş bir su birikintisini aşarken bir adım açıklığında uzatılmış hafif sıçrayış. Tüm bu sahnede ne adamın, ne oraya buraya koşturan diğer insanların ne de o sırada hafifçe serpilmeye başlayan ince yağmurun haberi olmayan başka bir şey vardır.

Yolun hemen kenarında, nemli toprağın yüzeyinde, mikroskobik ölçekteki kapsülünün içinde, kendi zamanını bekleyen başka bir varlık: Spermatophyta (Tohumlu Bitkiler) halkına ait ...

devamı...

O ki Öteki Yüze

Herşeyden önce bilinmesi gereken şey, tüm bu sözlerimin kendime doğru olmasıdır. Evren, karşıtların mücadelesi gibi görünse de aslında, bir bütünün içinin içinde, kendinden başka bir “biz” ve bizden başka bir “benlik” bulamıyor.

Böylelikle yine ifade etmeliyim ki tüm bu anlatışa bir metafor gözüyle bakılmalıdır. Ona zamansal algılarını koyanlar yanılıyor.

Evrenin benim algı boyutumu çok ama çok aşan bu ince dengeler sistemi içindeki çokgen boyutlu anlamlar dizgesi ne dilime ne de imgelemime sığar. Anlatabileceğim herşey, anlamın çok ötesindedir ki, akıl dengesini elden bırakmadan, sanatın yaratıcılık kabiliyetine sığınarak yol alayım. Yani, bir düşün içindeyken uyanık insan bilinciyle yazayım...

devamı...
LiveZilla Live Help